علل ریزش مو در مردان

ریزش مو در ژن شماست
اگر شما جز 85% از مردانی هستید كه تجربه ریزش مو دارند، ریوایوژن می تواند به شما كمك كند. این محلول طبیعی ریزش مو كه در نوع خود یك انقلاب محسوب می شود،توسط متخصصین پوست   برای از بین بردن علت اصلی ریزش مو كه فراورده ی جانبی به نام  DHT است ودر اطراف پیازهای مو تولید می شود،مورد هدف قرار می دهد. اما موهای كم پشت و نازك می توانند به سرعت به طاسی برگشت ناپذیر منجر شود به طوریكه در نهایت پیازهای مو میمیرند و فراین تولید مو برای همیشه متوقف می شود. به همین علت است كه شروع درمان از مراحل ابتدایی مو حایز اهمیت است.
شكل 1: تركیب تستوسترون و پیش ماده آلفا ریداكتاز به صورت DHT از خلال مدخل ویژه ای به نام گیرنده های آندروژن وارد سلول پیاز مو می شود.
شكل 2: درون سلول  تستوسترون توسط آنزیم 5AR به DHT تبدیل می شود.
شكل3: DHT به هسته سلول وارد شده و ژن ریزش مو را فعال می كند و تولید موی طبیعی را متوقف می كند.
شكل4: در حالی كه تولید مو كند می شود،پیازهای مو شروع به ضعیف شدن و تولید موی نازك می كنند تا جایی كه این پیازها می میرند و به طور كامل چرخه تولید مو را متوقف می كنند.          

انوع ریزش مو :
به طور كلی 95% كم پشتی مو در آقایان به دلیل الگوی ریزش مو آنان می باشد كه می تواند به صورت عقب رفتن خط مو و یا قسمت های كم پشت در فرق سر نمایان شود. اگر ریزش موی شما از این الگو تبعیت نمی كند، شما احتمالا جز 5% افرادی هستید كه ریزش مویشان در نتیجه وضعیت سلامت آنهاست از قبیل: بیماری خود ایمنی، عدم تعادل هورمونی، آسیب شدید یا شوك به سیستم عصبی، عوارض جانبی داروها و یا دلایلی دیگر.
1)    الگوی ریزش مردانه
2)    ریزش موی منطقه ای
3)    ریزش موی منتشر
4)    ریزش مو در اثر فشار و كشش


الگوی ریزش مردانه
اگر ریزش موی شما در اثر الگوی ریزش مردانه است، باید سپاسگزار والدینتان باشید كه این ژن را به شما داده اند.این نوع ریزش مو زمانی اتفاق می افتد كه DHT ،پیاز مو را وادار به ریزاندن موهای ضخیم كند و موهایی كم رنگ تر، نازك تر و كوتاه تر تولید كند. این موهای كركمانند باعث می شوند مو نازك به نظر آید و منجر به بوجود آمدن مواضع طاسی و در نهایت ریزش موی ابدی می شود. به یكیاره پیازهای مو در نواحی كم پشت ضعیف می شوند و از بین می روند و فرق سر براق پدیدار می شود.

ریزش موی منطقه ای
به طور معمول عمده ریزش مو به صورت تكه ای در فرق سر و در ناحیه ریش دیده شده كه ریزش موی منطقه ای می باشد. مو در این نواحی در یك یا چند ناحیه مشخص و به صورت گرد به اندازه ی یك سكه یا بزرگ تر از آن می ریزد. این ریزش مو به دلیل حمله سیستم خود ایمنی به پیازهای مو می باشد. این ریزش می تواند به صوررت ناگهانی شروع یا متوقف شود و ممكن است هم در بزرگسالان و هم در كودكان رخ دهد.

ریزش موی منتشر
كم خونی،كمبود آهن و فقر پروتیین ،بیماری تیروئید، عمل جراحی و كسالت می تواند منجر به ریزش موی غیرمنتظره ای در سرتاسر سر شود كه به ریزش موی منتشر شناخته شده است. كسانی كه تجربه این نوع ریزش را دارند،اغلب متوجه مقادیر زیادی مو در برس مو ، در حمام و یا روی بالش هستند. یك دلیل مشخص شده ؟ ریزش مو معمولا طی 6 تا 12 ماه بدون هیچ درمانی برمی گردد.

ریزش مو در اثر فشار و كشش
كشیدن ممتد و بیش از حد موها می تواند به ریزش موی كششی منتج شود كه بیشتر در موهای بافته شده دیده می شود . این فشار ثابت موجب آسیب دایمی فولیكول های مو شده و از رشد دوباره مو جلوگیری می كند.

 

مطالب خواندنی