علل ریزش مو در زنانچرا موهایتان را از دست می دهید؟
یكی از راه هایی كه خانم ها بوسیله آن خودشان را بیان می كنند ،رنگ مو و مدل موهایشان می باشد. اما موضوعی كه اغلب آن را انكار می كنندریزش مو است. حتی اگر شما كسی هستید كه به ریزش موی خود توجه می كنید، نمی توانید منكر شوید هنگامی كه هر صبح موهایتان را در آینه می بینید و یا براشینگ می كنید،موهایتان كم پشت است. اما بیشتر خانم ها ریزش موی خود را با تغییر رنگ مو یا مدل مو و یا توسط كلاه گیس می پوشانند بدون پیدا كردن دلیل اصلی آن.
آیا می دانستید كه دلیل اصلی ریزش مو در آقایان و خانم ها DHT است؟ اگر شما یكی از میلیون ها زنی هستید كه از ریزش مو رنج می برد،می توانید از ریوایوژن كمك بگیرید.
تركیبات طبیعی ریوایوژن توسط متخصصین فورموله شده كه DHT را مورد هدف قرار داده و كمك می كند بدون هیچ گونه عوارض جانبی دوباره موی خود و در پی آن اعتماد به نفستان را بدست آورید .
شكل 1: تركیب تستوسترون و پیش ماده آلفا ریداكتاز به صورت DHT از خلال مدخل ویژه ای به نام گیرنده های آندروژن وارد سلول پیاز مو می شود.
شكل 2: درون سلول  تستوسترون توسط آنزیم 5AR به DHT تبدیل می شود.
شكل3: DHT به هسته سلول وارد شده و ژن ریزش مو را فعال می كند و تولید موی طبیعی را متوقف می كند.
شكل4: در حالی كه تولید مو كند می شود،پیازهای مو شروع به ضعیف شدن و تولید موی نازك می كنند تا جایی كه این پیازها می میرند و به طور كامل چرخه تولید مو را متوقف می كنند.


انواع ریزش مو
تفاوت هایی در چگونگی ریزش مو در زنان نسبت به مردان وجود دارد. نشانه های اولیه ریزش مو در زنان به صورت پهن شدن قسمت یا كم پشتی سراسری قبل از آنكه فرایند ریزش مو به طاسی قسمت فوقانی سر منتهی می شود. 95% كم پشتی مو در زنان در نتیجه الگوی طاسی زنانه است. با وجود این دلایل نسبتا نادر دیگری نیز وجود دارد.


الگوی ریزش مو در زنان
بیش از 90% علت ریزش مو در زنان به علت الگوی طاسی زنانه است. مشابه آقایان این ریزش مو به سبب حضور DHT در پیازهای مو  كه منجر به تولید موی كم رنگ،نازك و كوتاه می شود قبل از آنكه پیاز مو كاملا از بین برود. به طور عادی استروژن و پروژسترون علیه DHT از پیاز مو محافظت می كنند. اما كاهش سطح این هورمون ها نزدیك یائسگی می تواند منجر به ریزش مو شود و یا آن را قابل ملاحظه تر سازد.

ریزش موی منطقه ای
به طور معمول عمده ریزش مو به صورت تكه ای در فرق سر و در ناحیه ریش دیده شده كه ریزش موی منطقه ای می باشد. مو در این نواحی در یك یا چند ناحیه مشخص و به صورت گرد به اندازه ی یك سكه یا بزرگ تر از آن می ریزد. این ریزش مو به دلیل حمله سیستم خود ایمنی به پیازهای مو می باشد. این ریزش می تواند به صوررت ناگهانی شروع یا متوقف شود و ممكن است هم در بزرگسالان و هم در كودكان رخ دهد.

ریزش موی منتشر
كم خونی،كمبود آهن و فقر پروتیین ،بیماری تیروئید، عمل جراحی و كسالت می تواند منجر به ریزش موی غیرمنتظره ای در سرتاسر سر شود كه به ریزش موی منتشر شناخته شده است. كسانی كه تجربه این نوع ریزش را دارند،اغلب متوجه مقادیر زیادی مو در برس مو ، در حمام و یا روی بالش هستند. یك دلیل مشخص شده ؟ ریزش مو معمولا طی 6 تا 12 ماه بدون هیچ درمانی برمی گردد.

ریزش مو در اثر فشار و كشش
كشیدن ممتد و بیش از حد موها می تواند به ریزش موی كششی منتج شود كه بیشتر در موهای بافته شده دیده می شود . این فشار ثابت موجب آسیب دایمی فولیكول های مو شده و از رشد دوباره مو جلوگیری می كند.

 

مطالب خواندنی